Stres - jak sobie z nim radzić?

Czujesz wewnętrzne napięcie? Rozdrażnienie? Jesteś ciągle zmęczony, może masz problemy z pamięcią i koncentracją, trudności w komunikacji z innymi. Prawdopodobnie to stres. 

jak radzić sobie ze stresem

W takiej sytuacji łatwo ulec pokusie, by sięgnąć po używki lub więcej jedzenia. To tylko pogarsza sprawę. Wydaje ci się, że ten stan sam minie, odkładasz problem na później. Są lepsze metody działania, o których chcę ci teraz powiedzieć.


Dlaczego dopada mnie stres i kiedy zacząć się niepokoić?

 

Być może straciłeś bliską osobę, przeżywasz rozwód albo ciężki wypadek. A może to natłok pracy lub walka z chorobą odbiera ci spokój i radość życia? Masz prawo czuć się przeciążony, nerwowy i spięty.


Dzisiejszy świat stale dostarcza nam stresujących sytuacji. Ważne, aby umieć sobie z nim radzić.


Stres towarzyszy nam codziennie, jest reakcją ciała, która podnosi jego wydolność, aby radzić sobie w trudnych chwilach. Kiedy jednak trwa zbyt długo i zaczyna cię przytłaczać, może mieć negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i relacje z innymi. Jeśli jest ci coraz ciężej, nie bagatelizuj swojej sytuacji.


Być może nie jesteś pewien swoich objawów, dlatego zwlekasz z działaniem. Skorzystaj ze strony rządowej, na której znajdziesz dokładny i kompletny opis choroby.


Wpływ stresu na moje życie – czy jest groźny?

 

Długotrwały stres i brak leczenia są zagrożeniem dla zdrowia.


Może prowadzić do osłabienia organizmu, spadku odporności na wirusy z otoczenia, a nawet do zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów. Jeśli zagłuszasz objawy używkami, możesz wpaść w uzależnienie, otyłość czy też inne poważne choroby.


Dużo ważniejsze jest osiągnięcie spokoju i zdrowia psychicznego niż zbilansowana dieta, suplementacja i treningi razem wzięte. O wiele zdrowsza jest osoba, która niespecjalnie dba o to, aby być fit, za to skutecznie potrafi radzić sobie ze stresującymi bodźcami.


Dlatego ważne jest, aby wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie psychiczne i zacząć działać.


Gdzie szukać pomocy w walce ze stresem?

 

Sposobów jest wiele – zacznij od tych, które najbardziej ci odpowiadają.


relaks pomaga uspokoić emocje i pozbyć się stresu

Spokojny sen, sport i endorfiny, a także towarzystwo bliskich są podstawowymi sposobami ograniczania stresu. Ważne jest, aby dać sobie czas na odpoczynek i relaks. Może to być cokolwiek, co pozwoli ci się odprężyć: ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, joga, czy też po prostu spędzenie czasu na ulubionej rozrywce. Jednakże, gdy te proste metody nie przynoszą ulgi, warto poszukać pomocy u specjalisty.


Zazwyczaj psychiatrzy są w stanie zdiagnozować zaburzenia lękowe i przepisać odpowiednie leki. Inni lekarze, tacy jak lekarze rodzinni lub interniści, przepisują lekarstwa na krótkoterminowe leczenie stresu. Jest to leczenie objawowe, które może wspomóc naturalne metody.


Pamiętaj, aby zawsze stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza i nie zażywać ich bez konsultacji medycznej. Miej też świadomość, że tabletka nie zrozumie podłoża twojego problemu i nie pokona jego przyczyn, uśmierzy jednak złe samopoczucie.


Jeśli nie jesteś zwolennikiem farmakologii, możesz wypróbować naturalne zioła: melisę, lawendę, rumianek czy miętę. Działają uspokajająco na układ nerwowy, łagodzą napięcia i pomagają się zrelaksować.


Ale najważniejsze w opanowaniu stresu jest zrozumienie, co go wywołuje. Psycholog może ci w tym pomóc poprzez rozmowy i terapię. Np na terapii grupowej znajdziesz wsparcie wśród innych osób, które mają problemy podobne do twoich. Jednak rozwiązania, które zadziałały u jednego pacjenta, nie muszą zadziałać u ciebie.


Coach jest specjalistą, który podchodzi do każdego problemu indywidualnie. Pomoże zrozumieć przyczyny stresu, ale także ułatwi odnalezienie własnego sposobu na opanowanie go. Do tego celu służą sesje coachingowe – spotkania 1 na 1 skupione na wywiadzie osobistym i testowaniu technik psychologicznych. Ponieważ w Polsce coaching jest nowością, często nie jest traktowany poważnie.


Czy coaching może być skuteczny w opanowaniu stresu?

 

Wiele badań potwierdza pozytywną rolę coachingu w radzeniu sobie ze stresem, np. Advances in Management and Applied Economics; Athens Vol. 9, Iss. 5,  (2019): 101-125.


Pod koniec zeszłego roku skuteczność coachingu przyznało oficjalnie środowisko psychologiczne Uniwersytetu w Cincinnati (USA) w magazynie naukowym Psychology Today (202212/why-does-coaching-work-an-evidence-based-perspective)


coaching dotyka wielu dziedzin życia poznaj opinie o sesjach online

Sam jestem coachem, ponieważ wierzę w jego niesamowite możliwości terapeutyczne. Najlepszym potwierdzeniem mojej dobrze wykonanej pracy są podziękowania osób, którym pomogłem.


Tutaj możesz przeczytać opinię mojej podopiecznej, która przeżywała wypalenie zawodowe i rozważała porzucenie pracy. Po naszej wspólnej sesji nauczyła się opanowywać stres i postanowiła zostać w firmie. Jedyną radą, jaką mieli dla niej psychologowie, była zmiana pracy. Jak wiadomo, nie dla każdego jest to prosty i oczywisty krok.


Właściwa praca nad sobą pozwala poradzić sobie z każdymi trudnościami. Sprawić, że to ty będziesz kształtował swoją rzeczywistość według własnych potrzeb, a nie, że to otoczenie zawładnie twoimi decyzjami. Stres także jest emocją, którą możesz rozpracować. Odzyskać utracony spokój.


Podsumowanie

 

Odczuwanie stresu jest zjawiskiem normalnym, dopóki nie zaczyna być przewlekłe. Na szczęście istnieje wiele sposobów na rozładowanie stresu – od naturalnych, po farmakologiczne i specjalistyczne. Wybierz odpowiedni dla ciebie i zadbaj o siebie teraz.


Zwlekanie z działaniem pogarsza twój stan i prowadzi do kolejnych chorób. Złe samopoczucie odbiera ci codzienny spokój i radość życia. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co zdrowie fizyczne. Nie zapominaj o tym!


Życzę ci dużo zdrowia. Powodzenia!



Jesteś ciekaw, jak wygląda praca z coachem? Zapisz się na niezobowiązującą, darmową rozmowę, która nie potrwa dłużej niż 15 minut.

Scroll to Top