Jak powinien wyglądać związek, aby był szczęśliwy
Kto nie chce, aby jego związek trwał długo i szczęśliwie? Nie ma w tym nic trudnego, o ile potrafisz pracować nad sobą. Szczęśliwe związki opierają się na kilku podstawowych filarach. Jeśli o nie zadbasz, masz szansę na długą i udaną relację z bliską ci osobą.
Oto 7 kroków do udanego związku
1 ) Komunikacja
To absolutna podstawa. Szczęśliwy związek opiera się na otwartej, szczerej i empatycznej komunikacji. Nie zatajaj uczuć ani myśli przed partnerem. Tylko w ten sposób będziecie się dobrze rozumieli i wiedzieli co jest dla was ważne. Dlaczego kobiety zawsze narzekają, że facet ich nie rozumie? Bo uważają, że powinien się wszystkiego domyślać! A stąd już całkiem blisko do nieporozumień i konfliktów.
To prawda, że nie o wszystkim mówi się łatwo. Długi, uzależnienia czy zdrada to ciężki temat przy kawie. Do tych sytuacji jednak mogłoby w ogóle nie dojść, gdyby problemy były poruszane od razu, gdy pojawi się spięcie. Przemilczanie trudnych tematów nawarstwia problemy i wzajemną nieufność.
Staraj się wyrażać swoje myśli, uczucia, potrzeby i oczekiwania wobec drugiej połówki i nie zapominaj, aby być przy tym uprzejmym i wyrozumiałym. W ten sposób budujesz wzajemne zaufanie, a także tworzysz intymną i bezpieczną atmosferę w waszym związku.
2) Wzajemne wsparcie
Wszystkie zdrowe związki opierają się na wzajemnym wsparciu. Wspieraj swojego partnera w trudnych sytuacjach, takich jak problemy zdrowotne, stresująca praca, czy trudne decyzje życiowe. To sprawia, że nie czuje się samotny, opuszczony i bezsilny. Jeśli uda mu się przebrnąć przez trudności, będzie wiedział, że może cieszyć się z tego razem z tobą. Jeśli mu się nie powiedzie, będzie miał pewność, że dzięki twojej pomocy spadnie na cztery łapy.
Wspieranie się buduje poczucie bezpieczeństwa, a o to właśnie chodzi w relacji na dobre i na złe. Kto nie śpiewał razem z Happysadem „Zanim pójdę”:
„Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty.
To też nie diabeł rogaty.
Ani miłość kiedy jedno płacze
a drugie po nim skacze.
Miłość to żaden film w żadnym kinie
ani róże ani całusy małe, duże.
Ale miłość – kiedy jedno spada w dół,
drugie ciągnie je ku górze.”
3) Akceptacja i wybaczanie
Żaden związek nie jest idealny. Ale potrafi trwać właśnie dlatego, że partnerzy akceptują swoje niedoskonałości. Jeśli chcesz to łatwiej osiągnąć, nie napominaj wciąż drugiej połówki, że robi coś źle i powinna się zmienić. Zacznij od siebie! To ty dziś pozmywaj albo ubierz coś ładnego zamiast starego swetra. Dużo łatwiej zmienić siebie niż kogoś innego, a partner na pewno doceni twoje wysiłki i zmieni własne nastawienie. Zrób mu niespodziankę.
Możesz narzekać, że tkwisz w związku z kimś męczącym, nudnym czy leniwym i robisz to tylko z przyzwyczajenia. Ktoś obcy może wydawać się bardziej atrakcyjny, ale będzie tak tylko do momentu, w którym dobrze poznasz tę osobę oraz jej wady! Jeśli chcesz mieć długą i szczęśliwą relację, musisz nauczyć się akceptować różnice między wami. Albo zostać singlem.
Wybaczajcie sobie błędy i niepowodzenia – w końcu zdarzają się każdemu. Zamiast wypominać sobie porażkę czy złe zachowanie popracujcie nad konstruktywnym rozwiązaniem problemu. Dzięki temu żadne z was nie będzie bało się niepowodzenia ani odrzucenia. Będziecie niezniszczalni.
4) Szacunek i zaufanie
Pięknie jest kochać swoją drugą połówkę taką, jaka jest. Oznacza to szacunek dla jej poglądów, wartości, potrzeb i granic. A te wszystkie cechy mogą zmienić się w czasie! Życie jest coraz dłuższe, więc i relacje trwają dłużej. Może twój partner zmienił poglądy polityczne albo rzucił pracę i chce całkowicie zmienić styl życia. Wydaje ci się to niemożliwe do zaakceptowania?
Wszyscy się zmieniamy.
Przypomnij sobie, za co się pokochaliście. Co było wtedy najważniejsze. Łatwiej jest szukać dziury w całym niż celebrować małe, codzienne radości. Nie krytykuj swojego partnera. Szanuj jego postawy, a on będzie szanował twoje. W ten sposób zbudujecie związek oparty na szacunku i wzajemnym zaufaniu. Jeśli tylko będziecie sobie ufać, że wasza relacja jest dla was najważniejsza, żadne wydarzenie i żadna zmiana nie będzie w stanie was poróżnić.
5) Równowaga
Szczęśliwe związki respektują równowagę między indywidualnością partnerów a życiem jako para. To ważne, aby robić coś razem. Jeśli ona narzeka, że on siedzi tylko przed komputerem albo znika na piwie z kolegami, to po prostu się nudzi. A stąd prosta droga do romansu z kimś bardziej interesującym. Możecie poszukać wspólnego zainteresowania, gdzieś pojechać, coś zobaczyć. A później mieć o czym pogadać. Wspólnie spędzony czas pomoże wam lepiej się poznać, umocni więź między wami.
Każdy z was powinien mieć też czas dla siebie – dla swoich zainteresowań, pasji i rozwoju osobistego. W końcu druga połówka ma cię dopełniać, a nie kontrolować i ograniczać. Zainteresuj się pasjami twojego partnera, posłuchaj jego relacji czy przemyśleń, nawet jeśli wydają ci się nudne. To sprawi, że staniecie się wobec siebie bardziej otwarci i nie będziecie wstydzili się mówić ze sobą o wszystkim.
Rozmawiajcie o swoich potrzebach i planach. Dzięki temu macie szansę się dogadać i wyznaczyć sobie wspólne cele na przyszłość, które uszczęśliwią was oboje.
6) Intymność
Intymność i bliskość emocjonalna są ważne w każdym związku. To coś, co odróżnia waszą relację od relacji z innymi ludźmi, zbliża was i spoufala. I nie chodzi tylko o seks! Ona naprawdę chce się po prostu przytulić i wrócić do swoich zajęć. Każdy rodzaj bliskości jest sygnałem, że się kochacie – nawet targanie i łaskotanie.
Partnerzy powinni czuć się swobodnie, aby wyrażać swoje pragnienia i potrzeby, a także okazywać miłość. Badźcie odważni, używajcie wyobraźni i nie popadajcie w rutynę. Przede wszystkim zaś nie wyśmiewajcie swoich potrzeb, nawet jeśli wydają się dziwne albo wyuzdane. Jeśli coś ci nie odpowiada, poinformuj swoją drugą połówkę w sposób poważny, co sądzisz albo co byś wolał zmienić.
Każda para potrafi znaleźć coś dla siebie. Szukający inspiracji mogą zajrzeć np. do książki pana Lwa-Starowicza polskiego seksuologa i psychiatry.
7) Kompromisy
No i na koniec coś, czego właściwie nikt nie lubi – umiejętność pójścia na kompromis. Niezależnie od tego, jak bardzo partnerzy są zgodni, zawsze mogą pojawić się różnice i konflikty. Często sprawa wydaje się całkowicie beznadziejna i bez wyjścia: ona chce spędzić jedyny długi urlop w roku na tropikalnej wyspie, a on w górach ze sprzętem alpinistycznym. Ludzie pielęgnujący swój związek z tym również sobie poradzą!
Zanim się na coś uprzesz, zastanów się, czy możesz z tego zrezygnować. Co się wtedy stanie? Czy ta konkretna sprawa ma istotny wpływ na twoje życie? Czy dotyczy rzeczy błahej jak rozrywka albo zakupy? Partnerzy dbający o szczęście w związku nie pozwolą sobie na sprzeczki z powodu drobiazgów. To ty zacznij pierwszy ustępować. A później użyj tego faktu w argumentacji. Zobaczysz, jak szybko nauczycie się osiągać porozumienie.
Czy dbanie o związek jest trudne?
Wydaje się, że dbanie o związek jest bardzo łatwe. Na naszej liście nie ma nic odkrywczego. Już o tym wszystkim na pewno czytałeś. A mimo to wciąż istnieją związki, które borykają się z problemami i próbują na nowo odnaleźć szczęście.
Rzecz w tym, aby stosować zdobytą wiedzę w praktyce, a to już nie jest takie proste. Zwłaszcza w związku ludźmi rządzą silne emocje. Łatwo im ulegają i zamiast korzystać z rozumu, przemawia w nich zazdrość, strach, złość czy ból. Czasem napięcia są tak silne i nawarstwione przez lata, że może pomóc już tylko terapia par. O ile obie połówki zgodzą się na nią pójść.
Czasem związek jest zupełnie w porządku, a wciąż czegoś brakuje do szczęścia. Staracie się, zależy wam na sobie, pracujecie nad swoimi wadami. 7 kroków do szczęśliwego związku macie dawno w jednym palcu. Co jeszcze możecie zrobić?
W związku powinieneś czuć się kochany
Aby stworzyć szczęśliwy związek, musicie czuć się przez siebie kochani. W tym celu poznaj lepiej język miłości twojego partnera. Co to takiego? Koncepcję „pięciu języków miłości” opracował Gary Chapman, amerykański psychoterapeuta. Według niego, każdy z nas ma swój własny sposób, w jaki chce wyrażać i przyjmować miłość. Tych sposobów jest 5:
1) Słowa uznania
Osoby, które cenią sobie ten język miłości, chcą słyszeć mnóstwo pozytywnych słów od swojego partnera. Czują się kochane, gdy obsypujesz je pochwałami i komplementami. Pamiętaj, aby twój ton był przy tym naturalny i szczery.
2) Poświęcenie czasu
Osoby ceniące sobie ten język miłości potrzebują dużo czasu i uwagi swojego partnera. Czują się kochane, kiedy poświęcany czas jest celowy i jakościowy – nie chodzi o kontakt w przerwach między innymi obowiązkami. Znajdź niezakłóconą niczym godzinę lub dwie na wspólne hobby, rozmowę czy wypad we dwoje.
3) Prezenty
Dla niektórych ludzi dawanie i otrzymywanie prezentów jest sposobem na wyrażenie miłości. Ważna jest symboliczność samego gestu. Podarunek nie musi być drogi, ale powinien pojawiać się często. Dopasuj go do kochanej osoby, aby miał dla niej wartość, nawet jeśli będzie to drobiazg.
4) Przysługi
Ten język miłości polega na służeniu pomocą i wyręczaniu partnera w obowiązkach, aby ułatwić mu życie. Możesz naprawić coś w domu, przygotować posiłek lub zrobić zakupy. Dowiedz się, co możesz załatwić dla kochanej osoby, aby jak najbardziej ją odciążyć.
5) Dotyk
Osoby ceniące sobie ten język miłości czują się kochane, gdy są dotykane, przytulane, całowane i pieszczone. Częsty kontakt fizyczny jest dla nich najważniejszy. Dodaj do swoich codziennych gestów mierzwienie włosów czy trzymanie za rękę.
Jak stwierdzić, który język miłości preferujesz ty, a który twoja druga połowa? Naprowadzą cię na to odpowiedzi na poniższe pytania:
- Przypomnij sobie momenty, gdy czułeś się kochany/nie kochany
- Gdybym właśnie miał okazać miłość, jak bym to zrobił?
- O co najczęściej proszę kochaną osobę?
Możesz też wypełnić test online.
Możliwe, że do każdego z was pasuje kilka języków miłości, ale jeden zawsze jest dominujący. Teraz wiesz, na czym się skupić, aby druga połowa doceniała twoje starania.
Podsumowanie
Wiesz już, jak powinien wyglądać szczęśliwy związek: jest w nim dużo szczerości, wyrozumiałości, wzajemnego wsparcia i bliskości, ale także dawania wolności. W stworzeniu udanego związku pomoże ci zdefiniowanie waszych języków miłości i podążanie za potrzebami partnera.
Jeśli chcielibyście, aby wasza relacja trwała aż po grób, polecam wam również serię wykładów pt. „Akrobatyka małżeńska”. Jest to uniwersalna nauka o miłości i partnerstwie przekazana przez katolickiego duchownego Adama Szustaka w formie biblijnych przypowieści. (Dla każdego niezależnie od wyznania).
Być może powyższy artykuł skłonił cię do przemyśleń na temat twojego związku. Jeśli chciałbyś porozmawiać o swoim związku, o twoich oczekiwaniach wobec niego albo o potrzebach, które powinien spełniać – zapraszam cię na spotkanie z coachem. Często wsparcie z zewnątrz może odbudować relację lub pomóc ci ocenić, czy związek ma sens.
Rozwijaj skrzydła!
Kacper