Coaching - co to i jak możesz na nim skorzystać
Coaching jest jeszcze jednym z wielu sposobów jakie ludzkość wynalazła, aby rozwijać człowieka w obszarze jego psychiki. I aby próbować tę psychikę lepiej rozumieć.
Spośród innych metod wyróżnia się tym, że kładzie nacisk na przemianę człowieka zgodnie z jego potrzebami i na wsparcie w osiąganiu jego celów. Wewnętrzna zmiana odbywa się w trakcie cyklu spotkań i rozmów z coachem.
Najłatwiej zrozumieć to na przykładzie. Coach może wesprzeć cię w osiąganiu kolejnych etapów ścieżki zawodowej, może pomóc stać się osobą bardziej pewną siebie i swobodną w towarzystwie. Coaching może nauczyć cię radzenia sobie z trudnymi emocjami takimi jak złość czy stres. Może pomóc ci odnaleźć sens życia, twoje predyspozycje i ukryte potrzeby.
Ogólnym celem coachingu jest poprawa jakości twojego życia.
Jak działa coaching i dlaczego jest skuteczny
Wyobraźmy sobie pana Wojciecha, który ukończył dobrą szkołę i zdobył kwalifikacje do wykonywania zawodu, w którym bardzo dobrze zarabia. Czuje jednak, że mu czegoś w życiu brakuje, że nie wygląda ono tak, jak by chciał. Nie do końca rozumie swoje emocje, zastanawia się nad poważną zmianą. Być może założeniem własnej firmy albo przekwalifikowaniem.
Jeśli postanowi rozgryźć swój problem z coachem, uda się na sesję coachingową. Zwykle takie spotkanie trwa około półtorej godziny. Celem pierwszego spotkania jest zrozumienie emocji i potrzeb pana Wojciecha. Zidentyfikowanie zmiany, której pragnie.
Efektem sesji będzie zestaw celów, które po kolei pan Wojciech będzie się starał zrealizować. Na przykład z wykorzystaniem metody SMART (określone cele są konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i czasowe).
Coach nie poda gotowych rozwiązań ani nie powie, co robić od A do Z. Nie zrobi niczego za ciebie. Sam zdecydujesz co i jak chcesz osiągnąć, a coach umożliwi to przez zastosowanie odpowiednich technik coachingowych. Co to za techniki?
Na kolejnych sesjach (zwykle co tydzień lub dwa) pan Wojciech będzie uczyć się technik, które pozwalają „odblokować się” i poradzić z zadaniem – zmianą ścieżki kariery. Dobór technik zależy od osobowości człowieka i stopnia rozwoju jego psychiki – jest dopasowywany indywidualnie.
Pan Wojciech na przykład może doskonale pracować z techniką pustego krzesła. Technika ta pomaga przeciwstawić sobie sprzeczne części samego siebie, aby lepiej je zrozumieć. Siedząc na jednym krześle zajmuje stanowisko krytyczne, a na drugim marzycielskie – jego części rozmawiają ze sobą.
Techniki coachingowe składają się z celnych pytań, ankiet, wyobrażeń sytuacji i ćwiczeń umysłowych. Wszystkie dążą do odkrycia przed tobą twojego potencjału: cech, zachowań i umiejętności, których nie byłeś świadom lub, których nie ujawniasz z jakiegoś powodu. Odkrycie ich i wykorzystanie umożliwia osiągnięcie zdefiniowanego celu.
Badania naukowe potwierdzają skuteczność coachingu
Skuteczność technik coachingu została zbadana przez International Coach Federation w badaniu z 2009 roku. Klienci coachingu wskazali poprawę w obszarach:
1. pewność siebie (80%)
2. związki (73%)
3. kompetencje komunikacyjne (72%)
4. kompetencje interpersonalne (71%)
5. wydajność w pracy (70%)
6. równowaga życia zawodowego i osobistego (67%)
7. zdrowie, dobre samopoczucie (63%)
8. rozwój życia zawodowego, nowe możliwości zawodowe (62%)
9. organizacja życia osobistego (61%)
10.zarządzanie firmą (61%)
11.zarządzanie czasem (57%)
12.efektywność zespołów (51%)
Aż 96% klientów wskazało, że ze względu na wysoką skuteczność, skorzystaliby z coachingu ponownie.
Skąd bierze się hejt na coaching
Coaching jest w Polsce nowinką i nie jest jeszcze prawnie uregulowany. Oznacza to, że każdy oszust może podszyć się pod „kołcza” i zarabiać na łatwowierności innych ludzi. Dobrze analizuje ten problem artykuł z Focusa:
„ Coaching w Polsce cały czas się rozwija, nadal jesteśmy na początku drogi, szczególnie w aspekcie edukacji społeczeństwa” – mówi Paula Pietrak, doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, która bada rynek usług coachingowych w Polsce. […] Ze wstępnych badań prowadzonych w środowisku przez Paulę Pietrak wynika, że klienci indywidualni nie pytają coachów o kwalifikacje, odbyte kursy czy ukończone studia podyplomowe. Opierają się na rekomendacjach znajomych lub po prostu ufają, że osoba podająca się za coacha rzeczywiście nim jest.
Żarty z coachingu popularyzuje internet i tak koło się nakręca. Jednym z popularnych fanpage’y (z którego śmieją się sami coachowie…) jest „Zdelegalizować rozwój osobisty„.
Znajdziesz tu wiele przykładów, kim coach nie jest. Przede wszystkim nie jest osobą, która mówi ci jak żyć i używa w tym celu krzyku i przekleństw.
Zanim wybierzesz coacha, sprawdź jego kwalifikacje. Dobrze wykształcony i doświadczony specjalista może pochwalić się szeregiem certyfikatów i szkoleń na przykład na własnej stronie internetowej. A także pozytywnymi ocenami klientów.
Podsumowanie
Czy coaching jest potrzebny? Czasem jest niezbędny, aby ruszyć z miejsca. Znaleźć motywację i metody na osiągnięcie stawianych sobie celów. Praca z coachem przyspiesza cały proces zmiany, co sprawia, że szybciej widzisz efekty swoich działań. Czasem są to całe lata życia, które możesz odmienić wcześniej.
Seria kilku sesji jest w stanie przekształcić cię w człowieka spokojnego, zadowolonego i dumnego z siebie. Kierującego swoim życiem samodzielnie i świadomie. Czasem jesteś w stanie osiągnąć to sam, a czasem nie – w tej sytuacji masz możliwość wykorzystać wiedzę coacha.
Życzę ci osiągnięcia swoich zamiarów i spełnienia. Powodzenia!
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o coachingu? Możesz umówić się ze mną na bezpłatną rozmowę, która nie potrwa dłużej niż 15 minut.
Wybierz termin lub zostaw swój numer w formularzu – oddzwonię.